Menu
Jemná ryba s příjemnou chutí, která má své kořeny ve Východní Asii a v našich řekách byla vysazena před více než padesáti lety – to je tolstolobik, který stojí v povědomí lidí ve stínu známějších ryb, avšak v kulinářství a výživě se drží přední příčky. Pojďme si tuto výtečnou sladkovodní rybu představit blíže a samozřejmě v závěru nezapomeneme na lahodný recept.
Tolstolobik se řadí do stejné čeledi jako známý kapr a nalezneme u něj mnoho společných rysů – i proto se mu přezdívá „stříbrný kapr“. Pro tolstolobika jsou charakteristické níže posazené oči, v dospělosti typická vegetariánská strava a mezi jeho hlavní potravu patří řasy a rostlinný plankton. To byl také jeden z hlavních důvodů, proč byl na našem území vysazen – tedy za účelem snížení fytoplanktonu ve vodě.
Maso tolstolobika je bílé, tučné a pro přípravu receptů všestranné.
Diana má pro vás ve své nabídce připraveného tolstolobika bílého, který pochází z českého farmového chovu. K dostání je v mražených půlkách o hmotnosti 1 - 1,5 kg. Pokud hledáte nějakou rybí specialitku, jistě vaše chuťové pohárky potěší porce uzeného tolstolobika, které udíme na bukové štěpce.
Skvělé suroviny, jako je právě tolstolobik, nepotřebují složitou úpravu. Proto na dnešní recept budeme potřebovat jen několik základních ingerencí a o skvělý pokrm bude během chvilky postaráno.
Tolstolobika necháme pomalu rozmrznout (celé doporučení v návodu Jak správně rozmrazit rybu), maso omyjeme, osolíme a vložíme do máslem vymazaného pekáče. Zlehka rybu zakápneme citronovou šťávou a zbytek pečlivě omytého citronu nakrájíme na kolečka a přidáme k rybě. Na závěr na rybu poklademe zbývající plátky másla a zasypeme ji čerstvou petrželkou, kterou jemně nakrájíme.
Pekáč vložíme do rozehřáté trouby a pečeme při 220 °C přibližně 25–35 minut. Tolstolobika podáváme s vařenými bramborami, pečivem či zeleninovým salátem a servírujeme jej i s opečeným citronem, aby si každý ze strávníků mohl rybu dochutit po svém.
Diana přeje dobrou chuť!